Srpen 2009

Základní typy kuchyňských vodovodních baterií

24. srpna 2009 v 14:12 | Robert |  Vodovodní baterie
Kuchyňské vodovodní baterie jsou k dostání v nepřeberném množství rozmanitých tvarů, stylů a barev. Bez přihlédnutí k tvaru či barvě se kuchyňské vodovodní baterie rozdělují se do čtyř původních kategorií, v závislosti na principu, na kterém pracují. Tyto čtyři kategorie jsou: páková vodovodní baterie s diskovou kartuší, vřetenová (často se používá název kohoutková) vodovodní baterie, páková s kulovou vložkou a páková vodovodní baterie s posuvnou vložkou,.


Dnes jsou na trhu ve valné většině zastoupeny vodovodní baterie s diskovou kartuší a kohoutkové vodovodní baterie. Pro úplnost přehledu se však zmíníme o všech čtyřech kategoriích.

Páková vodovodní baterie s diskovou kartuší


Moderní pákové vodovodní baterie s diskovou kartuší pracují na principu dvou disků, které se proti sobě posunují a tím udávají potřebný průtok a zároveň mixují teplou a studenou vodu. Uvnitř těla baterie se posouvá keramický nebo plastový disk na vrchní straně kartuše, zatímco spodní disk zůstává fixován v baterii.

Kohoutková (vřetenová) vodovodní baterie


Jak už název napovídá, kohoutkové vodovodní baterie jsou ovládány kohoutem, na rozdíl od pákových vodovodních baterií. Mají dva oddělené kohoutky pro ovládání průtoku vody. Jeden kohoutek slouží k ovládání průtoku studené vody a jeden k ovládání průtoku vody teplé. Otáčením kohoutku se průtok vody reguluje. Kohoutková baterie je nejvíce náchylná k poruchám, většinou propouštění vody a je velmi náročná na údržbu.


Páková vodovodní baterie s posuvnou mixážní vložkou


Baterie s posuvnou mixážní vložkou je málo používaná obměna pákové vodovodní baterie. V uzavřeném stavu mixážní vložka dosedá na hrdlo otvoru v baterii a posuvem a otáčením ovládací rukojeti se nastavují otvory ve vložce do různých poloh tak, že se průtok vody vodovodní baterií zvyšuje nebo snižuje.


Páková vodovodní baterie s kulovou vložkou


Tento typ vodovodní baterie se u nás nepoužívá. I přesto však uvedeme několik detailů. Funkce je velmi podobná vodovodní baterii s kartuší. Kulová vložka s otvory se otáčí v loži vodovodní baterie a otevírá, nebo zavírá přívod teplé a studené vody.Vysokou kvalitou se honosí pákové vodovodní baterie renomované italské společnosti Paffoni. Vodovodní baterie Paffoni jsou standardně vybaveny velmi kvalitní keramickou kartuší, jež zajišťuje bezporuchový chod baterie po dlouhou dobu.

Výběr té správné vodovodní baterie

19. srpna 2009 v 12:45 | Tom |  Vodovodní baterie
Vodovodní baterie se vyrábí ve všech možných tvarech a velikostech. Zde předkládáme několik postřehů, které mohou pomoci při výběru vaší nové vodovodní baterie do koupelny, popřípadě kuchyně.

Vezměte v úvahu

Rukojeť
Volba vodovodní baterie s jednou nebo dvěma rukojeťmi je čistě osobní. U vodovodní baterie s jednou rukojetí je regulace průtoku a teploty vody velmi komfortní. Vodovodní baterie se dvěma rukojeťmi nabízí na druhou stranu více možností pro design jak rukojetí, tak ramínka.

Styl
Vyvarujte se kombinace drobné vodovodní baterie umístěné na velkém, mohutném umývadle a naopak.
Zvolte vodovodní baterii, která směřuje proud vytékající vody do středu umývadla. Může být s vysokým raménkem, nebo ta se sprškou. Příliš krátké raménko nemusí dosáhnout dostatečně daleko.
Také se ujistěte, že vaše nová vodovodní baterie má správné rozměry, že otvory v umývadle pasují na přívody vody do baterie.

Povrchová úprava
Zaměřte se na kvalitní, nízko údržbové zpracování povrchu, které doplňuje výbavu koupelny.

Nekapající vodovodní baterie
Zvažte, jakou životnost očekáváte od vaší nové vodovodní baterie. Nebo lépe řečeno, jak dlouho bude fungovat bez kapání z kohoutku. Vodovodní baterie by měly nabídnout dlouhodobou kvalitu a nikdy nepropustit kapku vody v uzavřené poloze. Právě vodovodní baterie s keramickou vložkou jsou ty, kde se ventil neopotřebuje a nezačne propouštět.

Ochrana proti opaření
Termostatické vodovodní baterie nabízejí ideální ochranu proti opaření. Automaticky regulují teplotu vody na přednastavenou.

Bude to pasovat?
Před koupí nové vodovodní baterie je nutné změřit rozteč otvorů v umývadle v místě, kde se vodovodní baterie montuje. S těmito údaji pak koupíte tu správnou vodovodní baterii.
Vodovodní baterie může být například stojánková jedno-otvorová
stojánková dvou-otvorová
stojánková tří-otvorová