Vodovodní baterie - informace o nich

9. listopadu 2009 v 13:19 | Erika Vodičková |  Vodovodní baterie
Mít doma dostatek vody už dávno není luxus, ale nezbytnost, bez níž by byl náš život mnohem těžší a nepříjemnější. Rozvodem vody do domácností se už před staletími zabývali starověcí Římané i některé staré civilizace v Americe, které měly dokonalou vodovodní a kanalizační sít. Vodovody a jejich součásti prošly zejména v poslední době výraznými změnami. Zvýšila se nejen technická úroveň a provedení, ale i designérské zpracování, které především z vodovodních baterií a koupelnových armatur vytvořilo užitkové předměty jedinečného vzhledu a nenahraditelné funkce pro přívod vody.

Podle způsobu míchání a pouštění vody mohou být baterie dvouvrškové (kdysi byly podobné dvouventilové a o obou se dodnes obrazně říká, že mají kohoutky, což je sice terminologicky nesprávné, zato však mnohem známější), jedno-pákové, termostatické nebo na bezdotykové ovládání.

Zastaralá kohoutková vodovodní baterie


Takzvaná dvouvršková alias kohoutková baterie trochu jinak:
I když doby, kdy z kohoutku neustále kapala voda, jsou již pryč, klasické kohoutkové baterie se postupně vytrácejí z obchodů i z našich koupelen. Kohoutkové baterie si udržují přízeň především u zastánců retro stylu, ale i u obdivovatelů módních trendů. Moderní kohoutkové baterie dosahují vysoké kvality, protože ventily s keramickými sedly zaručují výbornou těsnost a snadnost při ovládání. Maximálního průtoku vody z kohoutku dosáhnete již při otočení o 180°. Nevýhodou však i nadále zůstávají vyšší ztráty vody a energie, protože doba potřebná k namíchání požadované teploty je několikrát delší než u pákových baterií, a to nemluvíme o termostatických. Výrazně to lze pocítit zejména při sprchování. Mírné snížení spotřeby vody kohoutkových baterií při současném zvýšení mycího účinku je možné dosáhnout perlátorem osazeným na ústí výtokového ramínka armatury.

Všude přítomná páka, alias pákové vodovodní baterie

Oblíbené pákové baterie se obecně považují za úspornější i za pohodlnější a postupně vytlačují klasické kohoutkové baterie. Umožňují přesné nastavení požadované teploty vody a pohotové uzavírání průtoku i na krátkou dobu. Jejich ovládání je velmi jednoduché, jedním pohybem nastavíte teplotu i průtok vody. Kvalita, funkčnost a životnost pákových armatur závisí na kartuši, která smíchává vodu pomocí dvou na sobě umístěných keramických destiček s otvory. Jejich vzájemným pohybem se mění výstupní teplota vody a její průtok. Kvalitní kartuš navíc zaručuje dokonalou těsnost a tichý provoz pákové baterie. Dobrá baterie může být vybavena rovněž omezovačem teploty. S tímto zařízením ušetříme až 50 % vody.

Trendový termostat, alias termostatické vodovodní baterie

Speciálně koncipované termostatické baterie určené především pro využití u van a sprch jsou schopny ve výrazné míře ušetřit vodu i energii. Poklesy teploty a tlaku se vyrovnávají. To zabezpečí nejen rovnoměrný proud vody, ale především konstantní teplotu, kterou lze nastavit na stupnici ovládací rukojeti. Od výrobců se baterie nastavuje na výstupní teplotu 38 °C, pokud ji chcete změnit, musíte nejprve zmáčknout tlačítko bezpečnostní pojistky na ovladači teploty, nastavit požadovanou teplotu na vyznačené stupnici a ovladačem průtoku vody nastavit jeho intenzitu. Stejně tak během sprchování či koupání můžete zvýšit teplotu vody až po zmáčknutí tlačítka, změna požadované teploty nastane do dvou sekund. Termostat si pomocí termo prvku - mechanizmu, který pracuje na principu tepelné roztažnosti speciálních materiálů - automaticky upraví průtok teplé a studené vody a udržuje nastavenou teplotu vody s přesností ±1 °C. Vyrovná se i kolísání teplot v přívodních potrubích. Na náhlý výpadek studené vody termostat okamžitě zareaguje uzavřením horké vody, čímž zcela eliminuje nebezpečí opaření.

Netradiční páková baterie jako šperk v koupelně. Kvalitní termostat bývá zpravidla sériově vybaven bezpečnostní pojistkou proti popálení. Takzvaná brzda horké vody zabraňuje náhodnému nastavení vody s teplotou vyšší než 38 °C. Ani povrch baterie není nikdy horký, o rovnoměrnou teplotu povrchu jejího těla se stará termoizolační materiál a důmyslná konstrukce, která zabezpečuje oddělení protékající vody. Sprchový termostat bývá rovněž vybaven tzv. eco-click systémem. V principu jde o omezovač průtoku, který sníží spotřebu vody a energie až o polovinu. Jemný odpor při ovládání kohoutku na nastavení velikosti průtoku vody zabrání tomu, aby byl průtok příliš velký. Pokud tento odpor překonáte, začne z baterie protékat maximální proud. U některých typů výroby teplé užitkové vody se doporučuje tuto funkci deaktivovat.

Na závěr je třeba se ještě zmínit o zvýšené citlivosti termostatů na kvalitu vody. Termostaty nesmějí přijít do styku s většími nečistotami, proto k jejich výbavě patří filtrační sítka, která je zapotřebí udržovat čistá. Máte-li příliš tvrdou vodu, hrozí zanesení termostatu vodním kamenem, čímž dochází ke zpomalenějším reakcím na rozdílné teploty. V případě tvrdé vody je lepší investovat do změkčovače, který oceníte i u pračky a jiných spotřebičů. Termostatické baterie mohou být zapojeny do všech obvyklých teplovodních systémů. U jednoduchých plynových ohřívačů bez stálého plamene mohou při jejich použití nastat problémy s udržením plamene, kdy odběr teplé vody klesne pod minimální průtok doporučovaný výrobcem ohřívače. Při kombinaci termostatické baterie vybavené omezovačem průtoku s průtokovým ohřívačem je nutné z baterie odstranit dorazový kroužek k omezení průtoku vody. Stejně tak se omezovač průtoku musí odstranit i z ruční sprchy. Výměna termostatické baterie namísto klasické se určitě vyplatí. V průměru se při používání termostatických baterií sníží spotřeba vody o 40 až 50 %, což znamená návratnost investic do jednoho až dvou let.

Bez dotyku, alias bezdotykové vodovodní baterie

Baterie s bezdotykovým ovládáním (se senzorem) se používají zejména ve veřejných provozech, kde by se z hygienických důvodů nemělo dotýkat armatur, avšak praktické mohou být například i u umyvadla na WC pro hosty nebo v dětské koupelně. Ovládání využívá elektrický proud s nízkým napětím, jako zdroj proudu mohou sloužit i monočlánky nebo zabudovaný fotovoltický panel.

Baterie s bezdotykovým ovládáním

Šetření, šetření a zase šetření:
Většina výrobců koupelnových armatur věnuje svou pozornost nejen kvalitnímu designu a technickému provedení, ale ve velké míře též úspoře vody. Nejběžnějším řešením je vodní brzda, díky níž můžete zredukovat spotřebu vody o 50 %. Podobný způsob šetření nabízí páková baterie s eko-tlačítkem, kde se do fáze maximálního průtoku dostanete až po zmáčknutí tohoto tlačítka. Stejným eko-tlačítkem se omezuje i teplota vody. Její úsporu vám zabezpečí i tzv. oválné proudové perlátory, vyvinuté firmou Kludi. Perlátory vytvářejí jemný provzdušněný proud vody, který i při menším množství vody nabízejí stejný zážitek z koupele nebo sprchování. Pokud jste se rozhodli šetřit vodu, měli by být i ruční sprchy a sprchové hlavice vyrobeny z materiálů odolných proti usazování vodního kamene, čímž se zvyšuje jejich životnost. Dříve než začnete používat novou baterii, měli byste koupit a namontovat do přívodního potrubí mechanický filtr. Na našem trhu se prodávají filtry s plastovým nebo s nerezovým sítkem. Ptáte se, proč je třeba filtrovat vodu z veřejné vodovodní sítě? Protože navzdory úpravám obsahuje množství příměsí, jako je písek, rez, sloučeniny hořčíku, chloru, vápníku a rovněž různé mikroorganizmy. A pokud se dostanou do baterie, mohou poškodit kartuši. Nemáte-li namontovaný mechanický filtr, mnozí prodejci baterií vám ani neuznají reklamaci. Filtry přitom nemusejí výrazně ovlivnit váš rozpočet, protože jejich cena se pohybuje od 120 korun.

Kam s nimi, zařazení vodovodních baterií

Kohoutkové, pákové i termostatické baterie můžeme podle způsobu montáže rozdělit na stojánkové, nástěnné nadomítkové a nástěnné podomítkové.

Stojánkové baterie jsou určeny k montáži na okraj sanitárního zařízení a mohou být řešeny jako jedno- nebo víceotvorové. V koupelnách s většími rozměry působí velmi elegantně stojánkové baterie, které se montují přímo do podlahy, obvykle k vaně, aby svým designem doplnily celkový styl koupelny. Nástěnné nadomítkové armatury se montují na dokončenou povrchovou úpravu stěny.

Podomítkové, pákové nebo termostatické baterie potřebují prostor přímo ve stěně. Jejich montáž vyžaduje buď zasekání do stěny, nebo použití instalačních stěn. Z tohoto důvodu jsou vhodné do novostaveb a při rekonstrukcích koupelen. Na zhotovený obklad se osadí jen úzký kryt s ovladačem teploty a průtoku, případně s přepínačem sprcha - vana. Kromě příjemného vzhledu nabízí podomítková vanová baterie i různé možnosti napouštění vody do vany. Vybrat si můžete výtokové ramínko ústící ze stěny nebo z okraje vany, ale i napouštěcí sifon, který spojuje funkci napouštění i odtoku vody z vany. I při sprchování můžete u podomítkového systému zkombinovat několik způsobů sprchování, například ruční sprchu s hlavovou nebo vytvořit kompletní masážní sprchový box.

Článek je převzat z lidovek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luda Luda | E-mail | Web | 8. prosince 2009 v 8:17 | Reagovat

Super clanek! Diky.

2 Katy Katy | Web | 3. října 2010 v 19:07 | Reagovat

Hezký blog :)

3 Tomáš Tomáš | Web | 29. srpna 2012 v 21:24 | Reagovat

Díky moc za přehled, bude se hodit, chystáme se rekonstruovat koupelnu :-)

4 Telly Telly | 23. října 2015 v 12:16 | Reagovat

Expanzomaty a pojistné ventily, bez těch to prostě nejde

http://www.hst-zichlinek.cz/expanzomaty-pojistne-ventily-FC-C-147.html

5 Karel Karel | 3. března 2017 v 20:17 | Reagovat

Moc děkuji nakonec jsem koupil tuhle https://www.eko-domov.cz/vodovodni-kohoutkova-baterie-kfa-symetric-stojankova-drezova-s-vysuvnou-sprchou a manželka je ráda za tu sprchu výsuvnou.

6 Koloman Koloman | E-mail | Web | 10. května 2017 v 15:11 | Reagovat

U nás máme zase tuhle baterii -odkaz jsem dal do webu- vybírali jsme opravdu dlouho. S partnerkou zařizujeme nový byt, tak pro nás byla rozhodující dobrá cena, ale ne na úkor kvality.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama